Drewno podłogowe

Drewno podłogowe. Z jakich drzew składają się deski i panele?

Do przeczytania w 3 minuty.

W tekście znajdziesz:

  • Z czego składają się deski drewniane i panele laminowane
  • Z jakich rodzajów drzew powstają
  • Czym jest podłoga hybrydowa
  • Jakich drzew używa się do desek tarasowych

Podłogi drewniane

Są dwa rodzaje drewnianych podłóg: lite i warstwowe. Deska lita otrzymywana jest z jednego kawałka drewna i zazwyczaj jest to dąb lub jesion. Ponieważ to drzewa  twarde i szlachetne, podłogi wysokiej jakości są wykonywane właśnie z tych gatunków. Zdecydowanie najpopularniejszy jest dąb. Każdy pewnie spotkał się ze stwierdzeniem, że to jedno z najtwardszych drzew na świecie. To oczywiście prawda, te olbrzymie i długowieczne drzewa są cennym i pożądanym surowcem ze względu na jego trwałość i wytrzymałość. Jest to na tyle mocne drewno, że bez wahania można je położyć nawet w intensywnie użytkowanym pomieszczeniu, jak np. kuchnia. Dąb ceniony też jest za jego wizualia. To klasyczny i charakterny wygląd. Z łatwością poddaje się też koloryzacji, co pozwala dębowym dekorom nadać różnorodności.

Twardością dębowi dorównuje buk, również często używany w przemyśle podłogowym. Dzięki ciepłej, żółtawej barwie i spokojnemu usłojeniu w pomieszczeniu jest przytulnie. Sęk w tym, że o wiele gorzej znosi wilgoć i należałoby unikać kładzenia bukowiny w pomieszczeniach narażonych na zachlapanie.

Do produkcji budżetowych podłóg używa się głównie iglaków, np. sosny i świerku. Drzewa iglaste są mniej wytrzymałe, rosną szybciej niż np. dąb, przez co są słabsze ale łatwiejsze w uzyskaniu i tańsze.

Sosna jest najpowszechniej występującym drzewem w Polsce. Jest łatwa w obróbce i bardzo często wykorzystywana w przemyśle meblarskim, stolarskim i podłogowym.

Ciekawostką może być to, że najtwardszym drzewem w Polsce jest nie dąb ale grab. Jego drewno również wykorzystuje się w przemyśle podłogowym i meblarskim. W odróżnieniu od dębu ma poważną wadę słabo opiera się wilgoci.

Panele podłogowe

Rdzeniem paneli laminowanych jest płyta HDF, czyli surowiec drewnopodobny. Złożony jest z włókien drewna sprasowanych gęsto z żywicami, klejami bądź innymi wypełniaczami zapewniającymi twardość. Jest to jeden z rodzajów tzw. płyt pilśniowych. Powstają z drewnianych odpadów produkcyjnych, takich jak zręby czy wióry tartaczne. Do płyt wysokiej jakości używa się drewna wierzbowego lub świerkowego. Podobnie jak w przypadku desek drewnianych powszechnie używa się też sosny, która jest mniej twarda i tańsza. W produkcji takich płyt rodzaj i cechy drewna mają mniejsze znaczenie niż w przypadku desek podłogowych i jest tutaj duża różnorodność wykorzystywanych gatunków. Mimo, że wykonane jedynie z pozostałości po drewnie zapewniają większą wytrzymałość niż deski.

Przy okazji paneli laminowanych można wspomnieć też o podłogach hybrydowych. Hybrydy mogą mieć rdzeń kompozytowy lub drewniany podobnie jak w laminacie jest to płyta HDF. Pokrywa się go fornirem drewnianym, najczęściej dębowym. Fornir to bardzo cienka warstwa drewna pozyskiwana prosto z pnia drzewa, tak samo jak deska. Takie panele odznaczają się wyjątkową wytrzymałością i wodoodpornością. Są też takie z rdzeniem kompozytowym, wciąż jednak powleczone naturalnym drewnianym fornirem.

Deski tarasowe

Są dwa rodzaje takich desek: z drewna naturalnego i z kompozytu. Drzewa wykorzystywane do desek tarasowych to przede wszystkim sosna, modrzew europejski i świerk. Sosnowe deski są tanie i łatwo dostępne ale potrzebują być konserwowane żeby oprzeć się warunkom pogodowym. Zdecydowanie lepiej radzi sobie z nimi modrzew, naturalnie bardziej odporny na wilgoć i mróz. Nie oznacza to, że nie wymaga konserwacji, jednak znacznie rzadziej. Świerk z kolei odznacza się walorami wizualnymi. Wyróżnia go przyjemna jasna barwa i piękne usłojenie. Do tego jest o wiele bardziej wytrzymały niż sosna, więc naprawdę warto wziąć go pod uwagę podczas wyboru podłogi na taras. Osobną kategorią drzew tarasowych są egzotyki. Gatunki takie jak modrzew syberyjski czy bangkirai są szczególnie przystosowane do mokrego, lub jak w przypadku modrzewia, zimnego klimatu. W oczywisty sposób wskazuje to na fakt, że są doskonałym materiałem na taras. Do tarasów oczywiście używa się też dębu. To potężne, mocne i szlachetne drewno sprawdzi się znakomicie w zmiennych warunkach pogodowych ze względu na jego twardość i naturalne przystosowanie do ochrony przed wilgocią. Wybór dębu wiąże się z większą ceną oraz, jak zawsze w przypadku drewna, pielęgnacją specjalnymi olejami co jakiś czas.

Kompozytowe panele z drugiej strony, pod kątem wykorzystanego drewna to krótki temat. Materiał ten to mieszanina mączki drzewnej i plastiku, przy czym rodzaj drewna nie ma w zasadzie znaczenia. Taka mieszanka jest ciasno sprasowywana tworząc twardą, wytrzymałą i niemal nieprzepuszczalną masę. 

Świat podłóg, jak każda dziedzina, jest bardzo bogaty i ciekawy. Wspomniane przez nas gatunki drzew i materiały to tylko wycinek z czego tworzone są podłogi. To powszechne i popularne propozycje, które można znaleźć w ofertach sklepowych. Zwykle w sklepach detalicznych można spotkać produkty wysokiej klasy. W przypadku desek podłogowych drewno dębowe i jesionowe, a jeśli chodzi o tarasy to najpewniej drewno świerkowe i modrzewiowe. 

Drewno podłogowe
Przewiń na górę