Lamele

Elegancja i nowoczesność - lamele ścienne

Do przeczytania w minutę

W tekście znajdziesz:

  • Czym są lamele ścienne
  • Rodzaje lameli
  • Z czego są produkowane
  • Koszt i montaż lameli

Lamele są interesującą alternatywą dla standardowych pokryć ścian, takich jak farba czy tapeta. Jest to też ciekawy element dodatkowy w wystroju domu. Lameli ściennych nie należy mylić z lamelą. W laminatach i winylach lamelą nazywamy ilość desek nadrukowanych na jednym panelu.

Rodzaje lameli ściennych

Często spotykane są lamele skonstruowane z grubych prostokątnych belek z płyty MDF lub HDF. Obleczone są okleiną lub fornirem drzewnym, przymocowane bezpośrednio do ściany lub na filcowej macie. Nazywa się go wtedy lamelem na filcu. Lamele tego typu są dostępne w różnych dekorach i wielkościach. 

Popularne są też mniejsze lamele z kompozytu. Są one wykonywane w najróżniejszych kształtach i dekorach, co może być przydatne jeśli szukamy bardziej wyszukanych rozwiązań. Tego rodzaju lamele są wykonywane w formie klepek lewych i prawych. Występują tylko w postaci jednolitych paneli, przestrzeń pomiędzy szczebelkami jest wypełniona. W przypadku montażu samodzielnego warto mieć na uwadze to, żeby przyklejać je w odpowiednią stronę. Lamele kompozytowe są całkowicie wodoodporne, co stanowi duży plus. Sprzedawane są zwykle w metrach bieżących i można je zainstalować samemu. Jest to proste i nie powinno sprawić problemu. Oczywiście usługa montażu jest również oferowana przez sklepy detaliczne.

Cena 

Średnia cena lameli kompozytowych to od 100/150 zł za sztukę (12,2×275 mm). Jeśli chodzi o lamele drewniane, w tym te na filcu, cena może być wyższa  do nawet 300/500 zł za sztukę (300×275 mm). Podyktowane jest to wielkością pojedynczego panelu. W tym miejscu warto wspomnieć w jaki sposób dystrybuowane są lamele: najczęściej jednostką miary jest metr bieżący, sprzedaje się na sztuki lub paczki. Wymiary sztuk poszczególnych modeli i ich ilość w paczce zależy od producenta. 

Niezależnie od tego, czy to lamel drewniany czy kompozytowy warto zastanowić się nad takim elementem wystroju. Umieszczone w gabinecie lub na biurowym spejsie nadają bardzo szykowny i elegancki klimat, dobrze wpasowujący się w nieszablonowy wystrój. Idealnie sprawdzą się też w dowolnym domowym pomieszczeniu. Dają poczucie nowoczesności i ciepła w salonie, kuchni czy sypialni. Ponadto w pewnym stopniu wpływają na akustykę pokoju, tłumiąc rozchodzące się dźwięki. Przyczepione do ścian są relatywnie bezpieczne od uszkodzeń mechanicznych i spowodowanych wilgocią. To naprawdę dużo zalet tej niepozornej ozdoby. Wystarczy zagospodarować dla niej niewielki fragment ściany a może wzbudzić niemały podziw.

Zapraszamy do naszego salonu w Lublinie gdzie można zasięgnąć porady lub dowiedzieć się więcej o lamelach ściennych. Chętnie pokażemy nasz asortyment i dopasujemy do indywidualnych potrzeb.

Lamele ścienne Lamelio
Lamele
Przewiń na górę