Najbliżej natury – podłogi olejowane

Najbliżej natury - podłogi olejowane

Do przeczytania w 3 minuty

W tekście znajdziesz:

  • Jaka jest specyfika podłogi olejowanej
  • Jak wykonuje się ponowne olejowanie
  • Co szkodzi takiej podłodze
  • Polecane przykładowe środki pielęgnacji

Podłoga drewniana to wyraz gustu i naturalności. Ten szlachetny i wyjątkowy materiał potrzebuje odpowiedniego obycia i troski. Bez pewnych operacji pielęgnacyjnych deski mogą stracić swój urok i wytrzymałość. Zwykle podłogi drewniane sprzedaje się w wykończeniu lakierem lub olejem. Przyjrzymy się właśnie temu drugiemu sposobowi pokrycia.

Wykończenie desek olejem może mieć szczególne znaczenie dla miłośników drewna. Olej umożliwia najbardziej bezpośrednie zetknięcie się z nim. Często wykorzystuje się olejowosk, czyli impregnat zawierający olej, wosk a czasem żywice. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, a wosk i żywica wzmacniają surowiec, tworzą ochronną powłokę na jego powierzchni. Czym olejować? Często producenci podłóg dedykują swoim produktom konkretny olej, który będzie miał najkorzystniejszy wpływ na deski. Należy sprawdzić, do jakiego rodzaju drewna nadaje się dany produkt. Zwykle konkretny olej, czy olejowosk można położyć na kilka różnych gatunków drewna. Np. Saicos Worktop Oil to świetny olej, który można nanieść na każdą deskę. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to kolor. Musi być to odcień najbardziej zbliżony do tego, na co chcemy go nałożyć. Dzięki temu naturalny kolor naszej deski zostanie uwydatniony a jego świeżość zachowana. Dostępne są też bezbarwne specyfiki, które są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla tego typu podłóg. Do czyszczenia i dodatkowej pielęgnacji warto używać płynów z dodatkiem wosku i oleju do konkretnego rodzaju drewna. Stanowi to dobre uzupełnienie warstwy ochronnej powierzchni deski.

Na czym polega ten zabieg?

Po pierwsze powierzchnia musi być czysta, sucha i pozbawiona wszelkich zabrudzeń. Zadbanie o to zapewnia równomierne i skuteczne wniknięcie oleju w głąb desek. Może się okazać, że drewno w niektórych miejscach starło się bardziej lub na powierzchni jest trudna plama albo rysa. punktowo zeszlifować powierzchnię i dopiero potem nałożyć olej. Wyrównana, czysta i odpylona posadzka jest gotowa do zabiegu. Odpowiednio przygotowany olej rozprowadzamy dokładnie wzdłuż słojów drewna. Wykonujemy to specjalnym pędzlem do parkietów, wałkiem lub pacą metalową. Producent może rekomendować narzędzie, zawsze warto wczytać się w dołączone instrukcje. Preparat nakładamy starannie i bez pośpiechu aby uniknąć niedociągnięć. Kiedy impregnat został nałożony na całej powierzchni zostawia się go na ok. 15 minut do nasiąknięcia. Następnie, w ciągu 15-20 minut od olejowania trzeba przystąpić do polerowania. Służy ono ściągnięciu nadmiaru oleju na powierzchni, wyrównaniu jego warstwy. Wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne maszyny polerujące, jednak jest możliwe zrobienie tego samemu, używając miękkich szmatek (filc, bawełna). W razie potrzeby można powtórzyć olejowanie a następnie, znów polerowanie.

Przez kolejne 7 dni od zabiegu podłogę myje się tylko na sucho. Żeby nie zaburzać procesu schnięcia i wchłaniania się substancji lepiej ograniczyć się do zamiatania. Odkurzacz, jako ciężkie narzędzie, również może uszkodzić powierzchnię. Uszkodzone miejsce na podłodze takie jak np. przetarcie powinno się punktowo zeszlifować i tak samo jak poprzednio, punktowo nałożyć olej.

Inne produkty stosowane w pielęgnacji podłóg drewnianych

Producenci podłóg doskonale wiedzą co jest dobre dla drewna, dlatego wychodząc klientom naprzeciw opracowują specjalne preparaty. Przykładem może być Saicos Ecoline Wax Care 8119. Jest to środek przeznaczony do odświeżenia i regeneracji podłóg olejowanych i woskowanych. Zawarte w jego składzie substancje na bazie naturalnych składników rewitalizują i zabezpieczają drewno. Można go używać jako środek do pielęgnacji, nakładając go w większej ilości co kilka miesięcy lub jako płyn do czyszczenia podłogi.

Na zakończenie warto dodać co może zaszkodzić olejowanemu pokryciu deski. Na pewno powinno się unikać mycia silnymi środkami czyszczącymi. Specyfiki zawierające alkohol lub inne rozpuszczalniki mogą wysuszyć i pozbawić wierzchnią część podłogi zabezpieczenia. Płyny niskiej jakości zawierają lotne związki organiczne, które to są szkodliwe dla zdrowia. Często dodawane do środków czystości nabłyszczacze z kolei mogą nadać zbyt błyszczący wygląd powierzchni. Wykończenie podłogi olejem, w odróżnieniu od lakieru sprawia, że jest mniej połyskliwa i co za tym idzie – bardziej naturalna. Tak samo substancje koloryzujące mogą źle wpłynąć na jej wygląd. Warto wobec tego skorzystać z dedykowanej chemii, która jest łagodna dla drewna, pozbawiona szkodliwych dodatków i przeznaczona do konkretnego rodzaju i koloru drewna.

Jeżeli nadchodzi czas konserwacji i zastanawiasz się jakiego oleju powinieneś użyć, zachęcamy do odwiedzin naszego salonu. Chętnie podpowiemy i dopasujemy indywidualnie odpowiedni produkt.

Najbliżej natury – podłogi olejowane
Przewiń na górę