Podłoga dopasowana do pomieszczenia – co wybrać?

Podłoga dopasowana do pomieszczenia – co wybrać?

Do przeczytania w 2 minuty

W tekście znajdziesz:

  • jakie są typy pomieszczeń
  • propozycje rodzajów podłóg do każdego z nich
  • tabelę sugerowanego wykorzystania danego typu podłogi

Wybierając podłogę do danego pomieszczenia warto zasugerować się praktycznością. Każdy rodzaj podłoża znajduje swoje idealne zastosowanie w innym pomieszczeniu. Możemy je podzielić na kilka typów: „mokre”, „intensywnie eksploatowane”, i „zaciszne”.

Mokre” 

Przykładowe pomieszczenia: łazienka, toaleta

Największa praktyczność: winyl

Łazienka to pierwsze skojarzenie w tej kategorii. Potrzebujemy podłogi odpornej na wodę, dlatego najczęściej kładzie się płytki. Coraz bardziej popularne robią się panele winylowe. Mocny i nieprzemakalny materiał pozwala nadać łazience przytulny drewniany design. Warto pamiętać, że w przypadku winylu przebierać możemy też w wachlarzu dekorów kamiennych oraz imitujących płytki. Jest to dla nich ciekawa alternatywa, gdyż przy panelu winylowym odpada konieczność fugowania.
Mimo wszystko, drewno oczywiście można położyć w łazience, wymagać będzie to jednak ostrożności i dbałości. Najkorzystniej jest położyć drewno egzotyczne, takie jak teak, cedr czy modrzew. 

Intensywnie eksploatowane

Przykładowe pomieszczenia: kuchnia, wiatrołap, korytarz

Największa praktyczność: laminat, winyl

Przykładem pomieszczenia mocno eksploatowanego może być kuchnia. Wszyscy domownicy korzystają z niej na bieżąco: przygotowywanie posiłków, jedzenie, kursowanie po przekąski do lodówki za dnia i w nocy. Szuranie krzeseł, częste mycie podłogi mocnymi środkami czyszczącymi. W takim miejscu dobrze jest położyć coś odpornego, np. laminat lub winyl. Cechują się większą wytrzymałością od drewna, są bardziej odporne na działanie wody. Jeżeli chcemy być bliżej natury jak najbardziej można położyć deski drewniane, jednak trzeba liczyć się z szybszą eksploatacją podłogi. 

Zaciszne

Przykładowe pomieszczenia: gabinet, sypialnia

Największa praktyczność: drewno, winyl

Gabinet, pokój do nauki czy pracy to miejsce od którego wymagamy wyciszenia. Doskonale sprawdzi się tutaj drewno, ponieważ jest ciche, nadaje szyku i ciepła. Winyl będzie równie dobrym wyborem ze względu na izolację dźwięku i przewodnictwo cieplne. Jeśli jednak chcemy położyć laminat, dobrze będzie kupić specjalny, solidnie wygłuszający podkład.

W każdej z tych sytuacji warto zastanowić się też nad podłogą hybrydową. Jest to produkt mocny i cechujący się dobrą odpornością na wodę. Producenci takich paneli implementują technologie pozwalające właśnie na ich wszechstronne użycie. Zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu, chętnie doradzimy i dopasujemy podłogę pod indywidualne potrzeby. Ponadto, aby zobrazować podane przez nas informacje, zachęcamy do zapoznania się z tabelką poniżej. 

Podłoga dopasowana do pomieszczenia – co wybrać?
Przewiń na górę