Podstawa dla podłogi. Jak przygotować podłoże do montażu podłogi?

Podstawa dla podłogi. Jak przygotować podłoże do montażu podłogi?

Do przeczytania w 2 minuty

W tekście znajdziesz:

  • Co wykonujemy przed położeniem podłogi
  • Czemu służą m.in. wylewka i gruntowanie
  • Co wykonuje się przy montażu na klik i na klej

Przed położeniem paneli czy desek podłogowych podłoże musi być odpowiednio przygotowane. W zależności od materiału i sposobu montażu może to wymagać różnych operacji.

Często przed położeniem podłogi trzeba wyrównać posadzkę. Surowa powierzchnia może posiadać liczne krzywizny i uskoki. Producenci podłóg sami często podają normę dopuszczalnych nierówności, zwykle jest to maksymalnie 3 mm na metr bieżący. W tym celu robimy wylewkę samopoziomującą. Na dane podłoże wylewa się specjalną masę. W zależności od typu wylewki czas potrzebny do tego by można było po niej chodzić to ok. 48 godzin. Jest to standardowy czas wiązania. Czas jej całkowitego wyschnięcia waha się od jednego do kilku tygodni — w zależności od jej typu i grubości. Po ustabilizowaniu się wylewki trzeba pozbawić powierzchnię pyłu i zabrudzeń. Warto też sprawdzić czy wylewka zastygła równo, zdarza się że trzeba ją poprawić lub wyszlifować. Czasami jest tak, że podłoże jest na tyle równe, że wymaga jedynie wyszlifowania — wtedy wylewka nie jest wymagana. Dopiero kiedy mamy pewność, że nierówności są wyeliminowane, można położyć podłogę. Kolejnym zabiegiem, o którym warto wspomnieć jest gruntowanie. Wykonuje się je przed wylaniem wylewki, na surowej posadzce. Gruntowanie to zabieg polegający na rozprowadzeniu substancji gruntującej, która zapewnia dobre związanie kleju z podłogą. 

Bez wyrównania powierzchni solidność jej położenia będzie wątpliwa, dotyczy to zwłaszcza instalacji na klej. Dlaczego? Pod klejonymi panelami laminowanymi i drewnianymi deskami musi być gładko, inaczej będą narażone na nadmierną pracę. Rozchodzenie się lub skrzypienie podłogi to coś, czego z pewnością chcemy uniknąć. W przypadku cienkich, winylowych paneli wyczuwalna może być chropowatość surowej betonowej powierzchni. Wylewka eliminuje tę cechę wygładzając podłoże. Prościej jest w przypadku montażu na klik gdzie nierówności posadzki są bardziej dopuszczalne. W tej metodzie panele łączy się ze sobą za pomocą specjalnych zamków, bezpośrednio pod nią kładzie się podkład. Potrzebny jest do tego, żeby ustabilizować podłogę, wyciszyć ją i zniwelować nierówności podłoża. Warto wspomnieć, że obecnie coraz więcej paneli laminowanych i winylowych sprzedaje się ze zintegrowanym podkładem i nie trzeba kupować go oddzielnie. Wylewka może być też wymagana w sytuacji, kiedy kładziemy podłogę na klik lecz w sąsiednim pomieszczeniu są płytki. W przeciwnym wypadku dwa pokoje będą miały różne poziomy i może być konieczne zastosowanie listwy pomiędzy nimi.

Jeśli chodzi o deski drewniane, ze względu na to że są o wiele grubsze, nawet większe nierówności (ok. 5 mm) są dopuszczalne. W temacie ułożenia na klik istotną kwestią jest dylatacja. Polega to na tym, że między podłogą a ścianą zostawia się niewielką przestrzeń. Panele łączone na klik pracują, poruszają się pod naciskiem stóp, mebli oraz temperatury i wilgotności powietrza. Dzięki dylatacji panele mogą swobodnie „pływać” co nie doprowadza do pęknięć i rozchodzenia się. Powstała między nimi a ścianą przerwa zwykle jest zakrywana listwą przypodłogową.

Jeżeli wszystkie opisane operacje wykonane zostały z należytą starannością, na pewno ułatwi nam to sprawne, bezproblemowe ułożenie. Efektem naszych starań natomiast będzie komfortowa, ciesząca zmysły podłoga służąca na długie lata.

Mamy nadzieję, że zaprezentowana przez nas wiedza jest przystępna i pomocna. Zapraszamy do kontaktu z nami, jeśli potrzebujesz wyceny zachęcamy do skorzystania z naszej ankiety wycenowej pod tym adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScXYU5qI7yu_mtuTKihiMj-cfawS4p7nDEbkbnd9FtzbMc2lQ/viewform?pli=1

Podstawa dla podłogi. Jak przygotować podłoże do montażu podłogi?
Przewiń na górę