Pokrycia podłóg – odkrywamy tajemnice

Pokrycia podłóg - odkrywamy tajemnice

Do przeczytania w 3 minuty

W tekście znajdziesz:

  • Czym pokrywa się konkretne rodzaje podłóg
  • Charakterystyka danych pokryć
  • Sugerowane zastosowanie podłóg ze względu na pokrycie

     

Powierzchnia każdej podłogi skrywa własne tajemnice. Warto je poznać, żeby umieć dobrze o nią zadbać i ułatwić sobie poszukiwania. Oto czym charakteryzują się powłoki konkretnych rodzajów podłoża.

Podłogi drewniane

Stosuje się na nie dwa rodzaje pokryć zabezpieczających: olejowosk i lakier. Pierwszy z nich, to – jak nazwa wskazuje specjalna mieszanina oleju i wosku. Olej wchłania się głęboko w drewno zabezpieczając je a wosk, jako substancja hydrofobowa w pewnym stopniu zapobiega przedostawaniu się wgłąb wody. Pokrycie olejowoskiem wymaga jednak pielęgnacji odnawiania warstwy oleju aby utrzymać ją w dobrym stanie. Bez tego podłoga może zmarnieć i być podatna na niekorzystne warunki i użytkowanie. Wielu klientów decyduje się na taką podłogę ze względu na jej naturalność. 

Wykończenie drewna lakierem, sprawia że nie musimy odnawiać jego warstwy chyba że poddajemy ją cyklinowaniu, wtedy trzeba go ponownie nałożyć. Lakier nie wchłania się w deskę pozostaje na jej powierzchni co dodaje jej połysku i gładkości, oraz w większym stopniu odpiera wodę. Obie metody mają swoje plusy i minusy, zależy to od preferencji. Dla miłośników jak najbliższego kontaktu z drewnem pielęgnacja nie powinna stanowić problemu. Niektórzy jednak wolą zdecydować się na rozwiązanie bezobsługowe

Panele laminowane i winylowe

Takie panele są zbudowane z płyt HDF i pokryte warstwą laminatu. Jest to powłoka, którą w kwestii pokrycia można porównać do lakieru. Jednak to materiał o wiele mocniejszy i oczywiście sztuczny. Taka podłoga jest znacznie twardsza i wytrzymalsza, nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych. 

Panele winylowe z kolei to całkowicie sztuczne tworzywo. Dzięki temu nie przepuszcza wody i jest porównywalnie wytrzymały jak panel laminowany. Nie trzeba o niego szczególnie dbać, wystarczy jedynie mycie odpowiednimi środkami. Powłoka winylu jest łatwo zmywalna co z pewnością jest korzystne w przypadku płynów o mocnym zabarwieniu czy kredek i flamastrów u dzieci

Podłoga hybrydowa

Ta nowinka podłogowa łączy w sobie cechy deski drewnianej i zalet panelu. Składa się z płyty HDF, lub innego kompozytu a jej warstwa wierzchnia to drewniany fornir. Dodatkowo jest pokryty uszlachetniaczami jak np. żywica, dzięki czemu zyskuje cechy odporności na wodę i wyjątkową wytrzymałość. Ciekawą zaletą tej podłogi jest brak renowacji. Nie musimy jej cyklinować ani odświeżać warstwy użytkowej. Kładziemy raz i użytkujemy przez lata. Może to być dobra alternatywa dla kogoś kto szuka wyglądu i dotyku prawdziwego drewna ale nie jest zwolennikiem nadmiernej pielęgnacji. 

Warto dodać, że jeśli chodzi o podłogi drewniane, laminowane i hybrydowe duży wpływ ma to, czego używa się do mycia. Szczególnie przy podłodze drewnianej chemia o silnie czyszczącym lub nabłyszczającym działaniu może mieć duży wpływ na materiał ze względu na większą wchłanialność płynów. Jeżeli wybieramy podłogę matową i zależy nam na utrzymaniu takiego odcienia, wielokrotne mycie podłogi płynem z nabłyszczaczem może wpłynąć na jej wygląd. Podłoga hybrydowa zaś może stracić nieprzenikalność wodny i wytrzymałość, jeśli będzie poddana silnej chemii.

Pokrycia podłóg – odkrywamy tajemnice
Przewiń na górę