Pokrycia podłóg - odkrywamy tajemnice
Do przeczytania w 3 minuty
W tekście znajdziesz:
- Czym pokrywa się konkretne rodzaje podłóg
- Charakterystyka danych pokryć
- Sugerowane zastosowanie podłóg ze względu na pokrycie
Powierzchnia każdej podłogi skrywa własne tajemnice. Warto je poznać, żeby umieć dobrze o nią zadbać i ułatwić sobie poszukiwania. Oto czym charakteryzują się powłoki konkretnych rodzajów podłoża.
Podłogi drewniane
Stosuje się na nie dwa rodzaje pokryć zabezpieczających: olejowosk i lakier. Pierwszy z nich, to – jak nazwa wskazuje — specjalna mieszanina oleju i wosku. Olej wchłania się głęboko w drewno zabezpieczając je a wosk, jako substancja hydrofobowa w pewnym stopniu zapobiega przedostawaniu się wgłąb wody. Pokrycie olejowoskiem wymaga jednak pielęgnacji — odnawiania warstwy oleju aby utrzymać ją w dobrym stanie. Bez tego podłoga może zmarnieć i być podatna na niekorzystne warunki i użytkowanie. Wielu klientów decyduje się na taką podłogę ze względu na jej naturalność.
Wykończenie drewna lakierem, sprawia że nie musimy odnawiać jego warstwy — chyba że poddajemy ją cyklinowaniu, wtedy trzeba go ponownie nałożyć. Lakier nie wchłania się w deskę — pozostaje na jej powierzchni co dodaje jej połysku i gładkości, oraz w większym stopniu odpiera wodę. Obie metody mają swoje plusy i minusy, zależy to od preferencji. Dla miłośników jak najbliższego kontaktu z drewnem pielęgnacja nie powinna stanowić problemu. Niektórzy jednak wolą zdecydować się na rozwiązanie bezobsługowe.
Panele laminowane i winylowe
Takie panele są zbudowane z płyt HDF i pokryte warstwą laminatu. Jest to powłoka, którą w kwestii pokrycia można porównać do lakieru. Jednak to materiał o wiele mocniejszy i oczywiście sztuczny. Taka podłoga jest znacznie twardsza i wytrzymalsza, nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych.
Panele winylowe z kolei to całkowicie sztuczne tworzywo. Dzięki temu nie przepuszcza wody i jest porównywalnie wytrzymały jak panel laminowany. Nie trzeba o niego szczególnie dbać, wystarczy jedynie mycie odpowiednimi środkami. Powłoka winylu jest łatwo zmywalna co z pewnością jest korzystne w przypadku płynów o mocnym zabarwieniu czy kredek i flamastrów u dzieci.
Podłoga hybrydowa
Ta nowinka podłogowa łączy w sobie cechy deski drewnianej i zalet panelu. Składa się z płyty HDF, lub innego kompozytu a jej warstwa wierzchnia to drewniany fornir. Dodatkowo jest pokryty uszlachetniaczami jak np. żywica, dzięki czemu zyskuje cechy odporności na wodę i wyjątkową wytrzymałość. Ciekawą zaletą tej podłogi jest brak renowacji. Nie musimy jej cyklinować ani odświeżać warstwy użytkowej. Kładziemy raz i użytkujemy przez lata. Może to być dobra alternatywa dla kogoś kto szuka wyglądu i dotyku prawdziwego drewna ale nie jest zwolennikiem nadmiernej pielęgnacji.
Warto dodać, że jeśli chodzi o podłogi drewniane, laminowane i hybrydowe duży wpływ ma to, czego używa się do mycia. Szczególnie przy podłodze drewnianej — chemia o silnie czyszczącym lub nabłyszczającym działaniu może mieć duży wpływ na materiał ze względu na większą wchłanialność płynów. Jeżeli wybieramy podłogę matową i zależy nam na utrzymaniu takiego odcienia, wielokrotne mycie podłogi płynem z nabłyszczaczem może wpłynąć na jej wygląd. Podłoga hybrydowa zaś może stracić nieprzenikalność wodny i wytrzymałość, jeśli będzie poddana silnej chemii.