Tarasy — rodzaje desek
Do przeczytania w 3 minuty
W tekście znajdziesz:
- Jakie są rodzaje desek tarasowych
- Z jakich drzew wykonuje się deski tarasowe
- Wady i zalety poszczególnych typów
Taras jest przede wszystkim narażony na warunki pogodowe. Palące słońce, mróz, deszcze to w naszym klimacie wręcz kalejdoskop dlatego potrzebujemy solidnych rozwiązań. Na podłoże dla tarasu mamy trzy opcje: naturalne deski z drewna lokalnego, egzotycznego albo deski kompozytowe. Oto jak pokrótce można opisać każdą z nich.
Wybór drewna na taras to najlepsze odczucie tego ponadczasowego materiału. Naturalne w dotyku, w zapachu i czarujące dla oka. Do tarasów używa się przede wszystkim sosny, świerka i modrzewia. Dwa pierwsze drzewa są często wybierane ze względu na niską cenę ale i na wygląd. Jest to drewno jasne, wyróżniające się miłą dla oka kolorystyką a świerk do tego ma bardziej uwypuklone sęki i słoje. Sosna i świerk to jednak drewno delikatne i wymagające wzmożonej pielęgnacji. Bez regularnego olejowania deski szybko ulegną uszkodzeniu. Modrzew jest opcją trochę droższą ale i mocniejszą, o wiele lepiej znosi wpływ zjawisk atmosferycznych. Wyróżnia go ciemniejszy, bardziej surowy odcień. Ogólnie drewno, nieważne czy europejskie czy egzotyczne, jest wdzięcznym, plastycznym materiałem, wygodnym w obróbce.
Ciekawą propozycją może być drewno egzotyczne. Teak, bankgirai, sapelli, ipe, cumaru i massaranduba to niektóre używane gatunki tego typu. Jest to drewno wyjątkowo odporne na wilgoć, niepodatne na pleśnienie i rozwój grzyba, stosunkowo twarde. Posiadają naturalnie substancje, które chronią i wzmacniają je od wewnątrz. Dlatego dodatkowe zabezpieczenie specjalnymi substancjami nie zawsze jest konieczne. Żeby drewno nie straciło swojego pięknego koloru, jego powierzchnię można co jakiś czas odświeżyć olejem.
Obecnie dużą popularnością cieszą się deski kompozytowe. Wykonane są z mieszanki mączki drzewnej i polimerów. Są wodoodporne, więc procesy gnilne czy grzybicze nie wchodzą w grę. Do tego dobrze opierają się działaniu promieni słonecznych. Zdecydowanie jest to rozwiązanie wygodne — nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Poza tym posiada wszelkie zalety naturalnych desek — przyjemna faktura, ciepły i kojący wystrój. Wytrzymałość to jednak to, co szczególnie jest na plus kompozytów.
Deski kompozytowe dzielimy na pełne i komorowe. Te pierwsze cechują się największą odpornością na nacisk. Bardzo dobrze nadają się do miejsc publicznych. Minusem jest to, że są cięższe. Komorowe deski są równie funkcjonalne co te pełne — są jednak lżejsze i trochę tańsze. Dzięki przestrzeniom wewnątrz panelu zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Różnica może być zauważalna w montażu: wymagają większej ilości legarów dla stabilności, chociaż co producent to inne zalecenie.
Wybór rodzaju wykończenia dla naszego tarasu przypomina wybór podłogi do mieszkania czy domu. Należy wziąć pod uwagę gotowość do wykonywania zabiegów konserwacyjnych i intensywność użytkowania. Drewno to zawsze poczucie bliskości z naturą, prestiżu i ciepła. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się być jednak deska kompozytowa, ze względu na bezobsługowość. To droższa opcja, może się jednak odpłacić w komforcie użytkowania. Ponadto czas po jakim się zużywa jest naprawdę długi, pod tym kątem to opłacalna inwestycja.