Zabiegi konserwacyjne — jak zadbać o podłogę?
Do przeczytania w 2 minuty
W tekście znajdziesz:
Najpopularniejsze zabiegi konserwacyjne
Profesjonalne środki zabezpieczające
Jakie są wysokiej jakości produkty do pielęgnacji i czyszczenia danych powierzchni
- Czego unikać przy myciu podłóg
Pewnie każdy kto decyduje się na położenie podłogi drewnianej wie, z czym to się wiąże. Ten organiczny i piękny materiał potrzebuje pielęgnacji i pewnej dozy ostrożności. W przeciwnym razie wizualia naturalnego budulca mogą ulec znacznemu pogorszeniu. Warto zwrócić uwagę też na chemię czyszczącą.
Pielęgnacja drewna
Na myśl o konserwacji drewna jednymi z pierwszych skojarzeń są pewnie impregnacja, olejowanie czy lakierowanie. To oczywiście prawidłowe skojarzenia, jeśli chodzi o konserwację. Olejowanie to jeden ze sposobów impregnacji, czyli kompleksowej ochrony drewna przed warunkami zewnętrznymi. Oleje tego typu zwykle są produkowane z domieszką wosków lub żywic. Mieszanina wnika głęboko w strukturę drewna i pozostaje w nim na dłuższy czas. Powleczone nią drewno wygląda naturalnie, nie błyszczy się. Zyskuje ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Tak piękny wygląd ma swoje minusy: jest to tylko ogólna ochrona przed skutkami pracy drewna i wilgocią. Podłoga wciąż jest narażona na uszkodzenia mechaniczne i trzeba ją chronić przed zarysowaniem i wgnieceniem. Ponadto, olejowaną podłogę należy co jakiś czas odnowić, nakładając nową warstwę olejowosku.
Lakierowanie możemy określić jako zabieg obowiązkowy, który wykonywany jest najczęściej przez producenta. Zapewnia pewną ochronę przed uszkodzeniem i nie trzeba go odnawiać. Lakier w odróżnieniu od oleju zostaje trwale na powierzchni deski, jest twardszy i bardziej błyszczący. Ze względu na połysk coraz więcej producentów oferuje modele pokryte lakierem matowym.
Czym myć drewnianą podłogę? Bardzo dobrym i sprawdzonym płynem do czyszczenia, który polecamy, jest Saicos Washcare. Nadaje się zarówno do podłóg olejowanych jak i lakierowanych, do tego jest bardzo wydajny. Można go używać do regularnego czyszczenia „na co dzień”. Do wyjątkowo mocno zabrudzonych powierzchni przyda się Saicos MagicCleaner. To koncentrat myjący, który poradzi sobie z każdym zabrudzeniem przy czym jest łagodny dla drewna.
Czym myć panele? Podobnie jak w przypadku podłóg drewnianych warto skorzystać z koncentratów Saicos, są to produkty przeznaczone do wszystkich powierzchni niechłonnych. Do laminatów i winyli godny polecenia jest płyn od Pergo. Uznany producent i weteran branży podłogowej dedykuje użytkownikom paneli ekologiczny i wydajny koncentrat do czyszczenia.
Czym pielęgnować? Aby podłoga zachowała swoje walory wizualne i wytrzymałość warto używać specjalnych płynów do konserwacji. W tym celu można użyć Berger-Seidle Everclear. Uniwersalny środek ochronny działa jak balsam dla podłogi — pozostawia na jej powierzchni film nadający dodatkową wytrzymałość. Dostępny jest w wersji mat, półmat oraz z komponentem antypoślizgowym.
Czego unikać? Środki do czyszczenia podłóg mogą zawierać niekorzystne dla drewna substancje. Alkohol, aceton, wybielacze lub nabłyszczacze to tylko niektóre substancje, które można znaleźć w składzie chemii czyszczącej. Dwa pierwsze dodatki mogą spowodować rozpuszczenie warstwy wierzchniej podłogi i dodatkowo uwrażliwić ją na uszkodzenia, czy to środowiskowe czy mechaniczne. Nabłyszczacze i barwniki znajdujące się czasem w chemii podłogowej wnikają w strukturę drewna i mogą nadać podłodze niekorzystny wygląd: nadmierny połysk, przebarwienia itp. W przypadku paneli laminowanych również warto wziąć powyższe pod uwagę. Jest to produkt drewnopochodny, płyny nadal mają szansę wniknąć w ich głąb i spowodować podobny efekt co w naturalnym drewnie. Panele winylowe cechują się świetną zmywalnością. Są wodoodporne ale ich przezroczysta powłoka może zostać nadmiernie wytarta pod wpływem alkoholu czy rozpuszczalników. Barwniki także mogą pozostać na powierzchni i zmienić wygląd panelu.
Zapraszamy do naszego salonu, gdzie znajdziecie polecane przez nas produkty oraz uzyskacie indywidualną poradę!